Tajna imena Trga Dellaurana: zadarski geniji renesanse i trag nestalog trga


Jedan lijepi trg u Zadru nekoć se zvao Dellaurana. Iza tog imena skrivala se fascinantna priča o dvojici iznimno važnih umjetnika – braći Lucianu i Francescu Laurani ili Lucijanu i Franji Vranjaninu. Njihovo nasljeđe, iako nevidljivo u samome Zadru, oblikovalo je renesansnu umjetnost Italije i Francuske. Premda trg koji je nosio njihovo ime više ne postoji, sjećanje na njega i na velikane kojima je bio posvećen ostaje.

Trg Dellaurana: Povijest i nestanak
Trg Dellaurana nastao je uređenjem rive nakon rušenja zapadnih bedema 1874. godine. U početku se zvao Piazza della Posta ili Poštanski trg jer se na njemu nalazila upravo zgrada pošte, a ime Dellaurana dobio je 1909. godine, pri preimenovanju nekih gradskih ulica.

Trg se nalazio između ulice Tommaseo i ulice Trigari te je bio prijelaz s rive do Piazze dell'Erbe. Bio je on svojevrsno predvorje novonastalog bisera obale grada – nove rive. Važan događaj u povijesti trga bilo je postavljanje fontane u siječnju 1902. godine povodom otvaranja vodovoda Bokanjačko blato – Zadar. Projektirao ju je potpukovnik Bettalia. Postojala je samo nekoliko godina prije nego što je uklonjena. Na samom trgu, u kući Perlini, nalazila se poznata kavana Lloyd.


Za vrijeme Italije uz zgradu pošte postavljeno je poprsje kralja Vittoria Emanuela III.
Nažalost, Trg Dellaurana više ne postoji. Nestao je u savezničkom bombardiranju tijekom Drugog svjetskog rata. Danas na mjestu gdje se nekada nalazio prolazi Ulica Zadarskog mira 1358.
Tko su bili Dellaurane?
Lucijan i Franjo Vranjanin bili su braća (iako o njihovoj rodbinskoj vezi postoji više teorija), obojica rođena u Zadru, koji su svoj umjetnički procvat doživjeli u petnaestom stoljeću. Bili su umjetnici prvog reda i, poput mnogih velikana renesanse, nisu im bili strani gotovo svi žanrovi likovnih umjetnosti.
Lucijan Vranjanin bio je prvenstveno arhitekt, ali se okušao i kao kipar i slikar. Njegovo remek-djelo je monumentalna Vojvodska palača u Urbinu. Zanimljivo je da su mu pripisane i dvije slike arhitektonske perspektive koje se danas nalaze u Urbinu i Berlinu.

Franjo Vranjanin, s druge strane, bio je prvenstveno kipar, ali i arhitekt i graver. Njegovo je najpoznatije djelo bista Beatrice Aragonske. Francesco je ostavio za sobom bezbroj kapela, oltara, kipova i drugih djela, raštrkanih uglavnom po južnoj Italiji, a posebno na Siciliji. Bio je i autor vrlo elegantnih medalja. Nažalost, mnogi njegovi radovi uništeni su u potresu u Reggio-Messini u prosincu 1908. godine.

Podrijetlo imena „Dellaurana”
Prezime Dellaurana nosi u sebi zanimljivu jezičnu raznolikost. Obitelj ovih umjetnika vjerojatno je potjecala iz dvorca Vrana, mjesta čije se ime u venecijanskom dijalektu često koristilo s članom „la” – otuda oblici poput „La Vrana”, „La Urana”, pa čak i „Laurana”. Prema tadašnjem običaju, prezime se dobivalo prema lokaciji rođenja. Zato se u dokumentima iz tog razdoblja mogu naći različite varijacije prezimena: Laurana, Lauranna, de Laurana, Dellaurana; a u toj su raznolikosti sudjelovali i njihovi vlastoručni potpisi.
Pri preimenovanju Trga pošte odabran je naziv Dellaurana, prema Lucianovom potpisu iz pisma koje je 17. svibnja 1465. iz Pesara poslao Barbari od Brandenburga, markizi od Mantove.

Iako u Zadru nisu sačuvana djela Luciana i Francesca Dellaurane – jer se njihov umjetnički put odvijao uglavnom u Italiji i Francuskoj – imena braće dugo su bila nedovoljno prepoznata u rodnome gradu. Na nama, zahvalnim potomcima, ostaje odgovornost da njihovu umjetničku veličinu približimo današnjim generacijama.
Zadar se danas prisjeća braće Vranjana ulicom koja nosi njihov naziv, od Kalelarge do zgrade Suda, a u malom parku u ulici Ivana Brčića nalaze se biste Lucijana i Franje Vranjanina.

Oni su, zajedno s drugima, bili začetnici sjaja renesanse u Italiji, a svojim su doprinosom zauvijek zadužili povijest umjetnosti. Sjećanje na Trg Dellaurana, iako je fizički nestao, ostaje kao podsjetnik na bogatu povijest i kulturno nasljeđe Zadra i njegovih slavnih ljudi.
Fotografije Trga
















- 1. Budinich, Cornelio. IL Palazzo Ducale d'Urbino: Studio Storico-Artistico. Italian ed., Classic Reprint, Forgotten Books, 2018.
- 2. Rolfs, W., Franz Laurana, Berlin, 1907.
- 3. Časopis Il Dalmata. Znanstvena knjižnica Sveučilišta u Zadru, digitalni repozitoriji DIKAZ
- 4. Aldo Andri, Zara el Stradario de la Nostalgia, Zara, 5, Ancona, 1988.
- 5. Laurana, Luciano. Luciano Laurana: Ventiquattro Riproduzioni, con Testo e Catalogo a Cura di A. Colasanti. Classic Reprint, Forgotten Books, 2018.
- 6. "Povijest." Vodovod Zadar, https://www.vodovod-zadar.hr/voda/povijest. Pristupljeno 8.6.2025.